wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty z drewna

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Niewłaściwie zabezpieczone ogrodzenia drewniane szybko się dewastują i mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny czar i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na płot powinno się poznać sposoby konserwacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna powinno się zacząć od odpowiedniego i starannego przygotowania materiału na płot, ponieważ od tego uzależniony jest rezultat końcowy naszych prac. Przed użyciem produktów do protekcji oraz dekoracji sztachet z drewna kluczowe jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Kiedy ochronimy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, trzeba nanieść kolejne preparaty, jakie asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli pożądamy zdołać zachować naturalny kolor drewna naszego płotu, winniśmy użyć bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu wskazanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni płot od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego powierzchni profilaktycznego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie płotu, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe należy poświęcić im mnóstwo uwagi oraz troski.

Zupełnie inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ów rodzaj ogrodzeń jest w całości odporny na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji w następstwie tego służą swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz