środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie WinyloweWieruszowa na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na balustrady z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z plastykuSycowa na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek konstruuje się z kamieni przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o nieproporcjonalnych zarysach, powinno się je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz